top of page
Frame 583.png

”Erinevate häälekõlade otsimine ja hääle kaikuma panemine oli tegevus, mis mind lapsena kirglikult mänguvoogu tõmbas.”

F63A2759.jpg

Tere, Mina olen Kerli, hääle- ja kõnetehnika treener

Elu on mind tõmmanud helide ja eeskätt inimhääle potentsiaali avastamise lõpmatult põnevale teekonnale – olen haaratud ja mida kogemus edasi, seda enam lummatud sellest, kui mõjuvõimas ja määrav on meie rahulolu pakkuvas elukogemuses iseenda hääl ja see, kuidas kõneleme, end väljendame.

Mäletan, et olin viie-kuueaastane, kui end esmakordselt helide maailmast ja oma häälega mänglemisest võlutuna tundsin. Minul õnnestus veel piiripealselt "kassetiajastu" põlvkonna alla käia. Nii lindistasin vanu ja endale tobedatena kõlanud vanemate kassette üle iseenda salvestustega. Erinevate häälekõlade otsimine ja hääle kaikuma panemine oli tegevus, mis mind lapsena kirglikult mänguvoogu tõmbas. Tegelikult on see nii senini. Just seetõttu olen täna tagasi, just niisama kirglikult nagu lapsena, helide ja häälemängude maailmas. Nüüd aga nii, et aitan ka teistel enda hääles peituvat ressurssi avastada ja enda heaks tööle panna. Hetkest, mil hakkasin oma häält tänu treeningule teadlikult kasutama, sai selgeks, et siit enam tagasi pöörduda ei soovi. See lihtsalt muutis minu sees midagi sedavõrd oluliselt, et enesekindlus ja rahulolu suhtes iseendaga ei ole olnud enam mõned kirkad hetked teiste tavaliste seas, vaid vastupidi - kvaliteedid, milles oskan enamus ajast elada olenemata sellest, mis minu ümber toimub.

Esituskunstidega tegelemine ja huvi hääle ning kõne suhtes on käinud minuga käsikäes lapsepõlvest saati, ning olnud fookuses ka õpingute kestel Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias (2012-2016). Teravik professionaalsele häälearendusele ja lavakõnele sai aga suunatud 2019. aastal, kui astusin EMTA Lavakunstikooli teatrikunsti- ja teatripedagoogika magistriõppesse, kus peamisteks erialasteks õppejõududeks olid Jaak Prints, Anu Lamp, Anne Türnpu ja Jüri Nael.

Magistritöö raames pühendasin end hääle- ja kõnetehnikaalasele uurimistööle, mis pani olulise aluse minu tänasele tegevusele hääletreenerina. Autobiograafiline loov-uurimuslik lõputöö “Iseenda häälelise tegelikkuse loomine kui eeldus tööks häälega õpetajana”, mille teostamise käigus läbisin juhendaja Anne Türnpu käe all intensiivse ja kolmekuulise hääletreeningu, võimaldas mulle taaskohtumised iseenda häälepotentsiaaliga ning mõttevälgatustega, mis kinnitasid mulle soovi olla ise teistele professionaalne toetaja. Treener, kelle abil jõuda autentse eneseväljenduseni, sellise iseendani, kes saab end oma kehas ja sealjuures hääles ning kõnes tervelt, vägevalt, veenvalt ja elusalt tunda. 

Frame 584.png

Tänu oma õpilastele, meeskondadele, keda olen koolitanud ning pidevale enesearendamisele, olen liikumas hääle- ja kõnetehnikas sügavamatesse ja üksikasjalikemasse kihtidesse. Enda valdkonnaalaseid teadmisi ja praktilisi meetodeid laiendan ma järjepidevalt ning kohandan need alati vastavalt vajadusele. 

​Oluliseks katsetusplatvormiks ja uute meetodite rakendamise ruumiks on minu jaoks Teatristuudio Stepsel, kus olen õpetanud ja sisulist arendustööd teinud tänaseks 6 aastat. Töö teatriõpetajana ja teatriprodutsendina ning suur huvi õppimise- ja arengupsühholoogia vastu on andnud mulle väärtusliku kogemuse ja praktilised oskused inimeste suunamisel ning toetamisel.

Lisaks juhendamisele tegelen voice over'i ehk tekstide sisselugemise või häälnäitlemisega, mille käigus annan oma hääle audioraamatutele, reklaamidele jne.

Kõige olulisem on minu jaoks hoida end pidevas avatuses ja arengus, sest ühes elumuutustega oleme tahes või tahtmata muutustes ka me ise. Seega olgu need muutused juba iseenda poolt teadlikkusega ellu kutsutud.

bottom of page